Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie závodního družstva rybolovné techniky při ČRS MO Volary

20. 12. 2011

Stručná historie a největší úspěchy sportovního oddílu rybolovné techniky  MO ČRS Volary

 

     Novodobá historie sportovního oddílu rybolovné techniky se datuje cca od roku 1996, kdy tehdejší vedoucí rybářského kroužku dal dohromady mladé rybáře, podchytil jejich zájem o rybolov a zejména o rybolovnou techniku a kroužek začal intenzivně tuto rybářskou sportovní disciplinu trénovat.

      V prvních letech se mladí rybáři věnovali nejen rybolovné technice, ale i lovu ryb udicí a pochopitelně si osvojovali i ostatní rybářské znalosti (rybářský řád, poznávání ryb, rostlin, živočichů). Tyto znalosti a dovednosti uplatňovali zejména v celorepublikové soutěži Zlatá udice, ve které postupně dosahovali přední umístění nejen v okresních a krajských kolech, ale i v kolech národních.

      I když soutěži Zlatá udice se oddíl v rámci své činnosti věnoval a věnuje dosud, tak největší úsilí bylo věnováno rybolovné technice, na kterou se oddíl specializoval.

     Přes počáteční problémy s vybavením pro tuto rybářskou disciplinu byl kroužek za přispění rodičů dětí, s podporou MO, některých drobných sponzorů a později i Města Volary postupně vybavován vhodným a kvalitním rybářským náčiním a materiálem.

     Tréninková píle mladých rybářů se postupně úročila a členové oddílu začali dosahovat prvních výraznějších úspěchů.

      Prvním historickým mezníkem bylo získání  titulů mistra ČR žáků ve Frýdlantu v Čechách v roce 2000 v jednotlivých disciplinách Robertem Míkem a Robertem Pročkou. 

     Poté již začaly úspěchy narůstat. Naši nejlepší závodníci se pravidelně zúčastňovali mistrovstvích ČR a vybojovali si i nominaci do reprezentace.

      Prvním kdo oblékl reprezentační dres ČR a zúčastnil se mistrovství Evropy juniorů v roce 2001 ve Slovinsku byl Robert Mík. Z tohoto mistrovství přivezl historicky první medaili stříbrné hodnoty. O rok později se opět dostal do reprezentace a získal jako člen družstva první zlato z evropského šampionátu pro naší organizaci.

      Druhý historický mezník je rok 2003. V tomto roce naše družstvo poprvé vyhrálo Ligu mládeže (nejvyšší soutěž družstev v republice). Na mistrovství ČR kterého se zúčastnili čtyři naši závodníci ( Robert Pročka, Stanislav Václavík, Václav Hojdekr, Barbora Míková) patřili k nejlepším a získali celkem 15 medailí (8,2,5).

     V tomto roce se také tři naši závodníci (Robert Pročka, Stanislav Václavík, Barbora Míková) nominovali na mistrovství Evropy juniorů v Polsku. I když patřili všichni mezi nováčky, tak na tomto mistrovství předvedli vynikající výkon a získali 6 medailí (4,1,1 ) z celkem 17, které vybojovala dohromady Česká republika.

 

     Mistrovství Evropy juniorů v roce 2004 v Chorvatsku bylo opět za účasti našich zástupců (Robert Pročka, Barbora Míková) a opět medailová úroda (5,1,1,) což představuje 7 medailí pro naše dva závodníky z celkem jedenácti získaných medailí pro Českou republiku.

     V tomto roce se Robert Pročka i Barbora Míková stali celkovými vítězi prestižního Českého poháru.

      Asi nejúspěšnější byl rok 2005, kdy proběhlo mistrovství světa ve Švédsku na které se nominovali opět Robert Pročka a Barbora Míková. Oba dva patřili k nejlepším a získali

12 medailí ( 5,2,5) z celkových 24 pro Českou republiku. Barbora Míková se v tomto roce dostala i do seniorské reprezentace a z mistrovství Evropy v Polsku si odvezla stříbrnou medaili.

      V tomto roce se našim nejúspěšnějším sportovcům Robertu Pročkovi a Barboře Míkové dostalo i vysoké společenské ocenění. Radou ČRS byli vyhlášeni sportovci roku ČRS. Nejvyšší možné ocenění přišlo ze strany města Volary. Zastupitelstvo města Volary rozhodlo udělit Robertu Pročkovi a Barboře Míkové za dlouhodobé vynikající sportovní úspěchy a vzornou reprezentaci našeho města čestné občanství města Volary.

     Léta 2003 – 2005 lze zatím označit za nejvýraznější a nejúspěšnější období v novodobé historii sportovního oddílu rybolovné techniky MO ČRS Volary. V tomto období naši mladí závodníci a náš oddíl patřil k nejlepším oddílům rybolovné techniky v republice. Na tomto úspěchu se kromě dvou zmíněných závodníků podíleli i ostatní, zejména Stanislav Václavík, Jiří Pročka, Milan Mík, Vladimír Pešek, Václav Hojdekr.

      V roce 2006 nás na juniorském mistrovství Evropy reprezentovala Barbora Míková se ziskem čtyř medailí (1,2,1).

     Rok 2007 byl významný z hlediska naší MO jakožto organizátora Mistrovství ČR juniorů a žáků, které jsme z pověření Rady ČRS pořádali v našem městě. Toto mistrovství proběhlo na vysoké organizační i sportovní úrovni a bylo velmi kladně hodnoceno nejvyššími funkcionáři rybolovné techniky v republice.

     V roce 2007 proběhlo juniorské mistrovství Evropy v Rakousku za účasti Barbory Míkové a Václava Hojdekra a ziskem 8 medailí (7,1,0 ). Barbora Míková se též zúčastnila mistrovství světa seniorů ve Švédsku kde získala stříbrnou medaili.

     Rok 2008 a juniorské mistrovství světa v Německu za  účasti Barbory Míkové a Václava Hojdekra a ziskem 7 medailí (5,1,1,). Seniorské mistrovství světa proběhlo v Polsku a Barbora Míková si přivezla 5 medailí (1,2,2 ).

     V roce 2009 se seniorské mistrovství světa konalo na domácí půdě v Českých Budějovicích a Barboře Míkové přineslo 4 medaile (0,2,2 ).

      Mistrovství světa v roce 2010 proběhlo bez účasti našich závodníků.

      Zatím poslední mistrovství světa se konalo v roce 2011 opět na domácí půdě v Hluboké nad Vltavou a pro Barboru Míkovou znamenalo zisk třech medailí (0,1,2 ).

      Sportovní oddíl rybolovné techniky MO ČRS Volary získal za léta svého působení jak v mládežnických tak i později v seniorských kategoriích značné úspěchy na republikové, evropské i světové úrovni.

     Je předpoklad, že zejména v seniorské kategorii bude i nadále úspěšně reprezentovat naší organizaci, město Volary i Českou republiku.

       Bez finanční podpory MO, města a sponzorů se ale neobejde a kromě tréninků a talentu našich závodníků bude výše podpory a přízeň sponzorů rozhodující jak dlouho a na jaké úrovni bude tento sport v naší MO a městě pokračovat.

 

Ve Volarech 25.9.2011

Zpracoval: Ing. Robert Pročka, MO ČRS Volary